Pozytywka (1989)
Costa-Gavras
Jessica Lange
Armin Mueller-Stahl

Dowody niewinności

Rola wziętej pani adwokat, która decyduje się prowadzić sprawę własnego ojca oskarżonego o o zbrodnie wojenne i kolaborację z hitlerowcami, jest jedną z najbardziej interesujących w karierze <a
Rola wziętej pani adwokat, która decyduje się prowadzić sprawę własnego ojca oskarżonego o o zbrodnie wojenne i kolaborację z hitlerowcami, jest jedną z najbardziej interesujących w karierze Jessiki Lange. Nominacja do Oscara, jaką otrzymała aktorka z tę kreację była w pełni zasłużona. "Pozytywka", która ukazuje się właśnie w cyklu Legendy kina to opowieść o ciemnych stronach życia, o miłości i rozczarowaniu. Świetny dramat sądowy Costy Gavrasa dotyka trudnego tematu winy i pamięci o dawnych zbrodniach, ale przede wszystkim jest poruszają historią o miłości ojca i córki Wśród dodatków, o które wzbogacono wydanie DVD, znalazły się materiały z planu - Making of oraz Jak powstał film, zwiastun, biografie aktorów i reżysera oraz wywiady z grającymi główne role córki i ojca Jessiką Lange i Arminem Mueller -Stahlem. Nigdy nie grałam w filmie z podtekstem politycznym, to była dla mnie ciekawa odmiana - stwierdza w wywiadzie Jessica Lange, podkreślając jednocześnie, że jej praca na planie z filmowym ojcem układała się znakomicie. - Nie znałam Armina wcześniej i nie widziałam go w żadnym filmie. Gdy się spotkaliśmy, poczułam spokój i zaczęłam bacznie obserwować jego ruchy, mimikę, chcąc uczynić to częścią mojej postaci - dodaje aktorka. Emocjonalne sceny są bardzo trudne, ponieważ wymagają połączenia prawdziwych uczuć i techniki zawodowej. Do tego nie można się przygotować. Aktorzy mistrzowsko wywiązali się ze swego zadania. Armin Mueller-Stahl stworzył w "Pozytywce" niezwykle sugestywny portret człowieka posądzanego o najgorsze zbrodnie i jednocześnie dobrego ojca. Muller-Stahl niezwykle popularny w Niemczech wschodnich musiał na skutek represji emigrować do Niemiec Zachodnich. Wystąpił w wielu filmach o tematyce wojennej, między innymi w "Miłości w Niemczech" Andrzeja Wajdy. O rolę w "Pozytywce" zabiegał między innymi Kirk Douglas i Muller-Stahl nigdy nie dowiedział się, dlaczego Costa Gavras wybrał właśnie jego, rezygnując z megagwiazdy. Ludzie starają się unikać poważnych filmów - mówi aktor - wolą obejrzeć komedię albo kryminał, a "Pozytywka" to obraz wymagający skupienia. Film powinien być tak dobry, żeby widzowie zapomnieli, gdzie zaparkowali samochód, mam nadzieję że tak było - dodaje. Dźwięk na płycie dostępny jest w wersji oryginalnej (DD 5.1) oraz w wersji z polskim lektorem (DD 5.1). Napisy do filmu przygotowano wyłącznie w języku polskim. Dodatki zostały przetłumaczone, ale można oglądać je wyłącznie w wersji z polskim lektorem.